Jak działa tarczyca i za co jest odpowiedzialna?

Dlaczego zdrowie Twojej tarczycy ma znaczenie? I dlaczego jest istotne w okresie okołoporodowym? DLACZEGO tarczyca jest tak ważna?

Dlatego, że prawidłowe jej działanie odgrywa ogromną rolę w zdolności do zajścia w ciążę a następnie jej utrzymania i prawidłowego rozwoju.

Ten mały, ale potężny w swym działaniu gruczoł wytwarza hormony, które wpływają na wiele funkcji organizmu. Ale po kolei.

🦋 Jak działa tarczyca?🦋

Twój mózg i tarczyca komunikują się za pośrednictwem osi podwzgórze-przysadka-tarczyca.
Podwzgórze produkuje hormon o nazwie tyreoliberyna (TRH), który stymuluje przysadkę do produkcji tyreotropiny (TSH), która z kolei pobudza tarczycę do produkcji własnych hormonów: tyroksyny – T4 (80%) i trójjodotyroniny – T3 (20%) oraz kalcytoniny (ten pomijam).

T4 jest przede wszystkim prohormonem, który ulega konwersji do T3.

Oś podwzgórze-przysadka-tarczyca działa na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego. Nadmiar hormonów tarczycy w organizmie jest sygnałem dla podwzgórza i przysadki o wstrzymaniu produkcji TRH i TSH, i odwrotnie – niedobór hormonów tarczycy, zwłaszcza tyroksyna pobudza układ podwzgórzowo-przysadkowy do wydzielania hormonów.

🏆Jest to idealna wersja tego, jak tarczyca powinna funkcjonować. 

Oczywiście nie zawsze tak się dzieje i o tym w kolejnym wpisie – TUTAJ

🦋 A jaka jest rola hormonów tarczycy?🦋

Hormon T4 oraz jej aktywna biologicznie postać T3 odgrywają kluczową rolę przy regulowaniu homeostazy, jak również przemian metabolicznych ludzkich komórek oraz tkanek. Spełniają wiele różnych funkcji w naszym organizmie. Regulują pracę niemal każdego układu w ciele człowieka.

🔥Od stężenia hormonów tarczycy we krwi zależy funkcjonowanie układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, płciowego, pokarmowego, a także termogeneza, metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów oraz gospodarka wodno-elektrolitowa i wapniowo-fosforanowa. Odgrywają kluczową rolę w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego oraz wzroście kości już na wczesnym etapie życia płodowego.

Hormony te są odpowiedzialne za te i wiele, wiele innych procesów, więc zaburzenia ich produkcji (i wynikający z nich ich niedobór lub nadmiar) zakłóca prawidłowe działanie organizmu na wielu płaszczyznach. 

***

Chcesz być na bieżąco, nie przegapić kolejnych wartościowych artykułów oraz pysznych przepisów?

 Chcesz wiedzieć, co się u mnie dzieje?

Obserwuj mój Instagram, dołącz do mnie na Facebooku!

Zapraszam! 

***

2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *