Tarczyca – wszystko, co musicie o niej wiedzieć starając się o dziecko, w ciąży i po porodzie

TARCZYCA- na pewno słyszałaś o tym gruczole i prawdopodobnie znasz kogoś dotkniętego chorobą tarczycy – może to nawet Ty? (Jeśli tak, to witaj w klubie! - Hashimoto🙋🏻‍♀️)

Ale dlaczego zdrowie Twojej tarczycy ma znaczenie? I dlaczego jest istotne w okresie okołoporodowym? DLACZEGO tarczyca jest tak ważna?

Dlatego, że prawidłowe jej działanie odgrywa ogromną rolę w zdolności do zajścia w ciążę a następnie jej utrzymania i prawidłowego rozwoju.

Ten mały, ale potężny w swym działaniu gruczoł wytwarza hormony, które wpływają na wiele funkcji organizmu.

Dlatego poświęcam kilka następnych postów na omówienie tego tematu (dla ułatwienia również w formie infografik). We wpisach skoncentruję się na roli, jaką odgrywa tarczyca w ciąży oraz na tym, co może się zdarzyć, gdy wystąpią zakłócenia w jej funkcjonowaniu. Przeczytaj moje kolejne posty, aby dowiedzieć się m.in. na jakie objawy należy zwracać uwagę, jak wspomóc pracę tego gruczołu poprzez żywność i styl życia, jakie badania wykonać.

A na początek garść statystyk i ciekawostek: 📊

Tarczyca to gruczoł w kształcie 🦋, który znajduje się w obrębie szyi i uwalnia hormony, które pełnią różne funkcje w całym ciele. To jeden z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Wielkość gruczołu uwarunkowana jest wiekiem, płcią a nawet terenem, na jakim mieszkamy oraz chorobami tarczycy. U osób dorosłych jej masa wynosi ok.15-30 g. Większa u kobiet. W okresie dorastania u dziewcząt może być nawet 2xwiększa niż u chłopców.

Choroby tarczycy są jednymi z najczęstszych schorzeń (dotyczą ok.22% populacji), aż co piąty Polak ma jakieś problemy z tym narządem. Najczęściej chorują kobiety, dolegliwości związane z tarczycą występują 9xczęściej niż u mężczyzn. Rak tarczycy u kobiet jest obecnie 6 najczęściej wykrywanym nowotworem, a jeszcze niedawno był na 10 miejscu (u mężczyzn wciąż poza pierwszą 10)

Tyle na początek. W następnym wpisie omówię jak działa tarczyca i za co odpowiada.

A wszystkie artykuły z serii znajdziecie tutaj:

Jak działa tarczyca i za co jest odpowiedzialna?

Choroby tarczycy

Badania tarczycy

Rola tarczycy w ciąży

***

Chcesz być na bieżąco, nie przegapić kolejnych wartościowych artykułów oraz pysznych przepisów?

 Chcesz wiedzieć, co się u mnie dzieje?

Obserwuj mój Instagram, dołącz do mnie na Facebooku!

Zapraszam! 

***

1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *