CO MOŻESZ POWIEDZIEĆ OSOBIE, KTÓRA BEZ SKUTKU STARA SIĘ O DZIECKO

Starania o dziecko, zwłaszcza te zakończone wielokrotnym niepowodzeniem (wiem coś o tym 😔) są ciężkim i trudnym doświadczeniem.

I choć wydaje się, że takiej osobie nie jesteśmy w stanie pomóc, to nasza obecność, zapewnienie o gotowości do jakiejkolwiek pomocy może znaczyć wiele.

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia o niepłodności można mówić wtedy, gdy para po ok. 12 miesiącach regularnego współżycia bez stosowania żadnych środków antykoncepcyjnych nie zachodzi w ciążę

Po takim czasie wokół zaczynają się pytania od rodziny, koleżanki, ciotki na imprezie rodzinnej, kolegi z pracy: „A Wy, kiedy będziecie mieli dziecko?”, „Nie chcesz chyba czekać w nieskończoność?”, „Wiesz, że zegar biologiczny tyka”, „Dzieci to najpiękniejsze doświadczenie, jakie może nas spotkać”, „Nie stawiaj kariery i wygodnego życia ponad posiadanie dziecka”, „Myślisz, że piesek zastąpi Ci dziecko?”.

Albo złote rady: „Odpuść sobie, wyluzuj, to na pewno pomoże”, „Pojedź na wakacje, na pewno się wtedy uda”, itd. 

W odpowiedzi nerwowy uśmiech, a w samotności pojawiają się emocje, takie jak smutek, złość, bezradność, frustracja, rozpacz, obawa, strach. 

Jak więc zatem reagować, co mówić, by nie sprawić przykrości a jednocześnie pokazać chęć pomocy? Poniżej kilka przykładów. 

***

Chcesz być na bieżąco, nie przegapić kolejnych wartościowych artykułów oraz pysznych przepisów?

 Chcesz wiedzieć, co się u mnie dzieje?

Obserwuj mój Instagram, dołącz do mnie na Facebooku!

Zapraszam! 

***

1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *