Choroby tarczycy

Wydzielane przez tarczycę hormony regulują pracę niemal wszystkich komórek. Dlatego ważne, by wykonywała swoją pracę sprawnie i bez zakłóceń.

Niestety, tarczycę również dopadają choroby. Ich leczeniem zajmuje się tyreologia, jedna z gałęzi endokrynologii.

Choroby tarczycy

🩺 Niedoczynność tarczycy – hipotyreoza.
W przypadku niedoczynności, gruczoł produkuje zbyt mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. W jaki sposób objawia się niedoczynność? Chorzy mają kłopoty ze snem, przybierają na wadze i szybko się męczą, co utrudnia uprawianie regularnej aktywności fizycznej. Doskwierają im bóle stawów i mięśni, problemy z suchą skórą i osłabionymi włosami, stałe odczuwanie zimna. Pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, problemy z zajściem w ciążę.

🩺 Nadczynność tarczycy – hipertyreoza.
Powstaje najczęściej na skutek nadmiernej produkcji hormonów. Objawia się zwiększoną nerwowością, zaburzeniami miesiączkowania, dusznościami oraz kołataniem serca, nadmierną potliwością i wrażliwością na ciepło, a także zmianami skórnymi i pogarszającą się kondycją włosów i paznokci.

🩺 Rak tarczycy.
Najważniejszym złośliwym schorzeniem gruczołu tarczowego jest rak tarczycy. Rokowanie przy prawidłowo prowadzonym leczeniu jest zazwyczaj bardzo pomyślne.

🩺 Choroby autoimmunologiczne – układ odpornościowy organizmu rozpoznaje własną tkankę tarczycową jako coś obcego i wytwarza przeciw niej przeciwciała, niszcząc miąższ tarczycy.

🩺 Choroba Hashimoto – to przewlekłe zapalenie tarczycy. To najczęściej spotykany typ zapalenia tego gruczołu. Co ważne, Hashimoto często przyczynia się do rozwoju niedoczynności tarczycy.

🩺 Choroba Gravesa-Basedowa jest najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy. Palenie tytoniu wpływa na jej przebieg bardzo niekorzystnie.

Lista objawów towarzyszących chorobom tarczycy nie jest wyczerpująca, a niektóre objawy można zaobserwować zarówno w nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy. Pamiętaj, że posiadanie tylko jednego z tych objawów nie wskazuje jednoznacznie na chorobę tarczycy. Zawsze przed rozpoczęciem jakichkolwiek interwencji patrzymy na pełen obraz: objawy, wyniki laboratoryjne, dietę, styl życia.

W kolejnym wpisach dowiesz się jakie badania wykonać, aby sprawdzić czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo (kliknij TUTAJ) oraz jaką rolę spełnia tarczyca w ciąży i jak wpływa na rozwój płodu (kliknij TUTAJ). 

Poprzednie wpisy:

Tarczyca – wszystko, co musicie o niej wiedzieć starając się o dziecko, w ciąży i po porodzie

Jak działa tarczyca i za co jest odpowiedzialna?

***

Chcesz być na bieżąco, nie przegapić kolejnych wartościowych artykułów oraz pysznych przepisów?

 Chcesz wiedzieć, co się u mnie dzieje?

Obserwuj mój Instagram, dołącz do mnie na Facebooku!

Zapraszam! 

***

1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *