🦋 Jak działa tarczyca?🦋
Twój mózg i tarczyca komunikują się za pośrednictwem osi podwzgórze-przysadka-tarczyca.
Podwzgórze produkuje hormon o nazwie tyreoliberyna (TRH), który stymuluje przysadkę do produkcji tyreotropiny (TSH), która z kolei pobudza tarczycę do produkcji własnych hormonów: tyroksyny – T4 (80%) i trójjodotyroniny – T3 (20%) oraz kalcytoniny (ten pomijam).
T4 jest przede wszystkim prohormonem, który ulega konwersji do T3.
Oś podwzgórze-przysadka-tarczyca działa na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego. Nadmiar hormonów tarczycy w organizmie jest sygnałem dla podwzgórza i przysadki o wstrzymaniu produkcji TRH i TSH, i odwrotnie – niedobór hormonów tarczycy, zwłaszcza tyroksyna pobudza układ podwzgórzowo-przysadkowy do wydzielania hormonów.
🏆Jest to idealna wersja tego, jak tarczyca powinna funkcjonować.
Oczywiście nie zawsze tak się dzieje i o tym w kolejnym wpisie – TUTAJ.
🦋 A jaka jest rola hormonów tarczycy?🦋
Hormon T4 oraz jej aktywna biologicznie postać T3 odgrywają kluczową rolę przy regulowaniu homeostazy, jak również przemian metabolicznych ludzkich komórek oraz tkanek. Spełniają wiele różnych funkcji w naszym organizmie. Regulują pracę niemal każdego układu w ciele człowieka.
🔥Od stężenia hormonów tarczycy we krwi zależy funkcjonowanie układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, płciowego, pokarmowego, a także termogeneza, metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów oraz gospodarka wodno-elektrolitowa i wapniowo-fosforanowa. Odgrywają kluczową rolę w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego oraz wzroście kości już na wczesnym etapie życia płodowego.
Hormony te są odpowiedzialne za te i wiele, wiele innych procesów, więc zaburzenia ich produkcji (i wynikający z nich ich niedobór lub nadmiar) zakłóca prawidłowe działanie organizmu na wielu płaszczyznach.