Ile przytyć w ciąży?

Czy wiesz, ile powinnaś przytyć w ciąży? A czy zdajesz sobie sprawę, że przyrosty masy Twojego ciała w ciąży również wpływają na przebieg ciąży i zdrowie dziecka? 

Sprawdź czy prawidłowo przybierasz na wadze i jakie ma to znaczenie dla Ciebie i Twojego dziecka. 

Ile przytyć w ciąży? (skrócona wersja odpowiedzi dla leniwców)

Tabela przedstawia zalecany całkowity przyrost masy ciała w czasie ciąży pojedynczej.

Wskaźnik masy ciała przed ciążą BMI (kg/m2)

Całkowity przyrost masy ciała (kg)

Przyrost masy ciała w II i III trymestrze (kg/tydz.)

Niedowaga < 18,5

12,5 – 18

0,5 (0,5 – 0,6)

Prawidłowa masa ciała 18,5 – 24,9

11,5 – 16,0

0,5 (0,4 – 0,5)

Nadwaga 25,0 – 29,9

7 – 11,5

0,3 (0,2 – 0,3)

Otyłość ≥ 30

 * w pierwszym trymestrze zaleca się przyrost masy ciała wynoszący 0,5 – 2,kg

∗ orientacyjny przyrost masy ciała w ciąży bliźniaczej: 16 ‒ 20,5 kg

5 – 9

0,2 (0,2 – 0,3)

Źródło: D. Szostak-Węgierek, Zasady prawidłowego żywienia. Ciąża, [w:] Praktyczny poradnik dietetyki, pod red. M. Jarosza. 

Ile przytyć w ciąży? (rozszerzona wersja odpowiedzi dla prymusek)

Utrzymanie prawidłowej masy ciała w okresie poprzedzającym ciążę jest równie ważne dla zdrowego rozwoju i wzrostu płodu, co w trakcie ciąży. 

Odstępstwa od normy zarówno w stronę nadwagi, jak i niedowagi, mogą wiązać się ze zbyt małą masą urodzeniową dziecka w przypadku niedowagi matki przed ciążą, jak i ryzykiem makrosomii (inaczej zwanej hipertrofią wewnątrzmaciczną  – czyli nadmierną masą płodu w stosunku do wieku płodowego) w przypadku nadwagi lub otyłości kobiety przed poczęciem. 

Podczas ciąży podstawowe znaczenie ma prawidłowy przyrost masy ciała.

Zalecane zakresy przyrostu masy ciała przedstawiłam w tabeli powyżej. Dostosowanie się do tych zaleceń zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń rozwoju wewnątrzmacicznego, stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu, cukrzycy ciężarnych czy nieprawidłowości w masie urodzeniowej dziecka.

Prawidłowa masa ciała w ciąży

Aby dobrze ocenić, ile powinnaś przytyć w ciąży musisz obliczyć swoje BMI sprzed tego okresu. 

BMI (Body Mass Index) to wskaźnik masy ciała, na podstawie BMI sprzed ciąży możesz oszacować, ile powinnaś przytyć w czasie ciąży.

Jak obliczyć BMI?

BMI = masa ciała przed ciążą w kg / (wzrost w m)², czyli przykładowo: 

Twoja waga przed ciążą = 55 kg

Twój wzrost = 1,65 m

BMI = 55/(1,65)² = 55/2,72 = 20,2 

Twoje BMI sprzed ciąży wynosi 20,2. 

Teraz porównaj swój wynik z tabelą powyżej i sprawdź czy zakres Twojej masy ciała wskazywał na niedowagę, prawidłową masę ciała, nadwagę a może otyłość. To ważne, bo przyrost kilogramów w ciąży w dużej mierze zależy od masy ciała kobiety przed zapłodnieniem.

W I trymestrze ciąży kobieta może przytyć od 0,5 kg do 2 kg. Jednak często występujące mdłości i wymioty na tym etapie ciąży powodują, że niektóre kobiety zamiast przytyć, chudną. To normalne, ale należy monitorować kilogramy, gdyż spadek masy ciała nie powinien być jednak większy niż 2 kg.

Nadwaga w ciąży –  zagrożenia:

Nadwaga kobiety w ciąży niesie za sobą wiele zagrożeń zarówno dla niej, jak i dla dziecka. U przyszłej mamy mogą pojawić się takie dolegliwości, jak: bóle kręgosłupa, obrzęki nóg, żylaki, hemoroidy.

Zbyt duży przyrost masy ciała przyszłej mamy zwiększa ryzyko powikłań ciążowych, m.in.:

 • cukrzycy ciążowej
 • nadciśnienia tętniczego
 • makrosomii (hipertrofia wewnątrzmaciczna)
 • przedwczesnego porodu
 • porodu zakończonego cięciem cesarskim

Niedowaga w ciąży – zagrożenia:

Niedowaga w ciąży jest równie groźna jak nadwaga. Zbyt niski przyrost masy ciała w ciąży wpływa bezpośrednio na dziecko, które narażone jest na:

 • niską masę urodzeniową
 • zaburzenia oddychania
 • niedokrwistość 
 • cukrzycę
 • nadciśnienie
 • choroby układu krwionośnego w późniejszym wieku

a matkę naraża m.in. na:

 • przedwczesny poród
 • anemię  
 • problemy hormonalne

Pamiętaj!

Prawidłowy przyrost kilogramów w ciąży jest kwestią indywidualną. Masa ciała przyszłej mamy powinna być pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego ciążę. Nie są wskazane zbyt duże wahania. Dlatego dokładnie powinnaś omówić  ze swoim lekarzem wszelkie kwestie związane z przybieraniem na wadze w czasie ciąży. Może się okazać, że z uwagi na stan zdrowia zalecane przyrosty masy ciała będą inne niż podane wyżej (to są tylko ogólne normy). 

Jako dietetyk specjalizujący się w pracy z kobietami w ciąży przestrzegam również przed stosowaniem różnej maści diet odchudzających (a takie przypadki też mi się zdarzały!). Kobiety w ciąży nie powinny się odchudzać. Stosowanie diet o obniżonej kaloryczności w tym okresie zwiększa ryzyko niedożywienia płodu i powstawania wad rozwojowych. 

Płód otrzymując drogą krwionośną wszystkie składniki od matki jest całkowicie uzależniony od substratów pokarmowych i dostarczanej energii.  Dlatego też dobrze zbilansowana i urozmaicona dieta ogranicza występowanie zarówno niedoborów, jak i nadmiaru składników odżywczych w organizmie. Podobnie jak niedożywienie, otyłość również stanowi poważny czynnik wpływający na bezpieczny przebieg ciąży i rozwój płodu. Implikuje wystąpienie trudności w czasie porodu i zwiększa ryzyko komplikacji w okresie połogu. Prawidłowy stan odżywienia matki odgrywa zatem kluczową rolę i zapewnia skuteczną koncepcję, utrzymanie ciąży, jej prawidłowy przebieg i zmniejszenie ryzyka wystąpienia potencjalnych komplikacji u płodu. 

***

Chcesz być na bieżąco, nie przegapić kolejnych wartościowych artykułów oraz pysznych przepisów?

 Chcesz wiedzieć, co się u mnie dzieje?

Obserwuj mój Instagram, dołącz do mnie na Facebooku!

Zapraszam! 

***

5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *