Alkohol w ciąży

W czasie ciąży wszystko co jesz, pijesz lub przyjmujesz do organizmu, wpływa na Ciebie i Twoje rosnące dziecko. Kobiety w ciąży często muszą dokonać zmian, takich jak lepsze odżywianie lub ćwiczenia. Ale jedną z najważniejszych rzeczy, którą możesz zrobić podczas ciąży, jest unikanie alkoholu.

Alkohol może wpływać na prawidłowy przebieg ciąży i być przyczyną problemów podczas porodu. Może również wpływać na Twoje dziecko zarówno przed, jak i po urodzeniu.

Rozwijające się w łonie matki dziecko jest chronione przed szkodliwym działaniem wielu czynników, ale nie przed alkoholem, który bez problemu przenika przez łożysko. Alkohol spożyty przez kobietę w ciąży po około godzinie osiąga w tkankach płodu poziom podobny do poziomu u matki, jednak skutki jego spożycia są przez dziecko odczuwane dłużej, ponieważ niedojrzała wątroba gorzej radzi sobie z przetwarzaniem alkoholu. Płód nie może przetwarzać alkoholu w taki sam sposób, jak dorosły. Alkohol jest bardziej skoncentrowany u płodu i może uniemożliwić dostanie się do jego najważniejszych narządów wystarczającej ilości składników odżywczych i tlenu. 

Czy można pić alkohol w ciąży? Jaka ilość alkoholu w ciąży jest bezpieczna? 

Badacze nie ustalili „bezpiecznej” dla kobiet w ciąży ilości alkoholu, której spożycie nie niesie za sobą groźnych powikłań dla rozwijającego się w jej ciele nowego organizmu.

Dlatego kobiety planujące dziecko lub spodziewające się go nie powinny w ogóle pić alkoholu, aby chronić dziecko przed niebezpieczeństwami związanymi z alkoholem.

Szczególnie niebezpieczne jest picie alkoholu w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Jest to czas, w którym formują się główne narządy. Z tego powodu należy przestać pić alkohol, jeśli planujesz zajść w ciążę w najbliższej przyszłości. Może minąć kilka tygodni, zanim dowiesz się, że jesteś w ciąży. Nie chcesz ryzykować wprowadzenia toksycznej substancji w bardzo ważnym okresie rozwoju Twojego dziecka.

Picie alkoholu w ciąży może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń płodu, im więcej pijesz, tym większe ryzyko.

Jak picie alkoholu w ciąży wpływa na dziecko? 

Spożywanie alkoholu w czasie ciąży, nawet w niewielkich ilościach, ma zarówno natychmiastowe, jak i długoterminowe niekorzystne skutki zdrowotne dla rozwijającego się dziecka.

Alkohol wykazuje teratogenne (prowadzące do powstawania wad rozwojowych) i toksyczne działanie na płód.

Prenatalna ekspozycja na alkohol wiąże się z możliwymi do uniknięcia skutkami niepożądanymi, w tym wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrostu płodu, poronieniem, przedwczesnym porodem, martwym porodem.

Negatywne skutki nadużywania alkoholu przez kobietę ciężarną mogą się objawiać także w późniejszym okresie życia dziecka, manifestując się w problemach behawioralnych i deficytach poznawczych potomka. Kobieta oczekująca narodzin dziecka, a spożywająca alkohol naraża je na wystąpienie nieodwracalnych uszkodzeń mających konsekwencje przez całe jego życie.

Jednym z poważniejszych efektów spożywania alkoholu w czasie ciąży jest Płodowy Zespół Alkoholowy (ang. FAS – Fetal Alcohol Syndrome). 

FAS – Płodowy Zespół Alkoholowy

Picie alkoholu w czasie ciąży może powodować nieprawidłowy rozwój płodu i FAS. Jest to wrodzona choroba, charakteryzującą się wadami psychicznymi i fizycznymi. Niemowlęta z FAS mogą odczuwać objawy odstawienia w postaci drżenia, drażliwości i braku apetytu w ciągu 12 godzin po porodzie. Ponieważ FAS obejmuje szeroki zakres problemów, możliwych jest wiele objawów. 

Objawy FAS

  • mniejsza głowa 
  • słaby wzrost – dzieci mogą być mniejsze od średniej po urodzeniu, rosnąć powoli wraz z wiekiem i osiągać niższy wzrost od średniej w wieku dorosłym
  • charakterystyczne cechy twarzy – takie jak rozszczep podniebienia, cienka górna warga i gładki obszar między nosem a górną wargą, małe i szeroko rozstawione oczy, wady uzębienia (te objawy mogą  stać się mniej widoczne z wiekiem)
  • problemy z poruszaniem się i równowagą
  • trudności w nauce – takie jak upośledzenie intelektualne, trudności z mową, umiejętnościami społecznymi, mierzeniem czasu, matematyką lub pamięcią, problemy z uwagą, koncentracją
  • zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD)
  • problemy z wątrobą, nerkami, sercem lub innymi narządami
  • problemy ze słuchem i wzrokiem
  • zdeformowane kończyny

Te problemy są trwałe, chociaż wczesne leczenie i wsparcie mogą pomóc ograniczyć ich wpływ na życie chorego dziecka.

Zapobieganie FAS

Płodowego Zespołu Alkoholowego można całkowicie uniknąć poprzez całkowitą rezygnację z picia alkoholu w ciąży, a jeśli dopiero myślisz o dziecku to najlepiej już na etapie planowania ciąży unikać alkoholu. 

Ryzyko jest tym większe, im więcej pijesz.

Jeśli jesteś w ciąży i borykasz się z problemem alkoholowym, porozmawiaj z położną, lekarzem, farmaceutą lub kimś zaufanym.

Nigdy nie jest za późno, aby przestać pić: zaprzestanie picia w dowolnym momencie ciąży może pomóc zmniejszyć ryzyko problemów u dziecka.

***

Chcesz być na bieżąco, nie przegapić kolejnych wartościowych artykułów oraz pysznych przepisów?

 Chcesz wiedzieć, co się u mnie dzieje?

Obserwuj mój Instagram, dołącz do mnie na Facebooku!

Zapraszam! 

***

3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *