Powrót do szkoły – zdrowe drugie śniadanie

Z początkiem września zaczęła się szkoła. Wypoczęte po wakacjach dzieci zasiadły w szkolnych ławkach, by z zapałem łapać wiedzę. I oczywiście każdy rodzić chciałby, aby ich pociechom nauka szła jak najlepiej, a dobre oceny rosły jak grzyby po deszczu wrześniową porą.

Dieta odgrywa kluczową rolę w zdrowiu fizycznym i psychicznym, szczególnie w przypadku rosnących, szybko rozwijających się dzieci. To, co uczniowie pakują na lunch, jest tak samo ważne, jak czytane książki i lekcje, na które uczęszczają. 

Im jadłospis bardziej urozmaicony, tym lepiej!  Dlaczego? Ponieważ bogaty wachlarz składników odżywczych pomaga w rozwoju zdolności poznawczych, które są tak bardzo potrzebne Twojemu dziecku w nabywaniu nowych umiejętności. Badania wykazały, że dobrze zbilansowana dieta pomaga uczniom lepiej skupić się na nauce i pomaga w uzyskaniu lepszych wyników w szkole. 

Dlatego w artykule postaram się doradzić jak planować posiłki, aby zawierały różnorodne kolory i smaki, a także odpowiednie źródła białka, złożone węglowodany i zdrowe tłuszcze. 

 

Najbardziej popularne drugie śniadanie, które ląduje w pudełkach na lunch jest kanapka. Szybka i prosta w przygotowaniu. To oczywiście  smaczny i zdrowy pomysł, jednak zadbajmy o odpowiednie jej urozmaicenie, gdyż nawet najpyszniejszy „składak” w końcu kiedyś się znudzi. Dzieci jedzą oczami (zresztą my dorośli też chętniej sięgamy po potrawy ładnie podane), dlatego warto umilić dziecku posiłek ciekawą formą podania potraw. Ułóż je we wzory lub niech przyjmą formę zwierzątka, a jeśli brak Ci zacięcia artystycznego, zamiast zwykłej kwadratowej kanapki, wytnij z niej różne kształty za pomocą foremek do ciast. W Internecie znajdziecie mnóstwo inspiracji na nietypowe, oryginalne stworzenie lunchboxów, po które dziecko z chęcią sięgnie na przerwie. Oto kilka pomysłów: 

 

 

 

Dodatkowo ja staram się zawsze umieścić dziecku jakąś notatkę w torbie na lunch – dla mojego pięciolatka jest to przeważnie jakiś rysunek – serduszko, gwiazdka, itp., ale starszym dzieciom można np. napisać kilka słów – sprawi im to z pewnością ogromną niespodziankę i pomyślą o swoich rodzicach ciepło podczas przerwy 🙂

Do kanapki warto dołączyć owoc sezonowy i warzywa, jako źródło witamin. Pokrojone owoce i warzywa, owoce suszone, sałatki, twarożki z zatopionymi w nich owocami to zawsze dobry pomysł. Dzieci jednak niechętnie na nie patrzą, dlatego aby je „ukryć”  w posiłku przygotuj koktajle ze świeżych owoców i warzyw.  Użyj wody kokosowej lub mleka roślinnego albo maślanki, kefiru czy naturalnego jogurtu zamiast soku owocowego. Jogurt naturalny zapewni dodatkowe źródło białka i korzystne bakterie, tak ważne dla systemu odpornościowego dzieci. 

Napojami, które będą dobrym uzupełnieniem drugiego śniadania i zapewnią odpowiednie nawodnienie, są: przede wszystkim woda, ale także herbatki owocowe, naturalne soki owocowe (w ograniczonych ilościach) i warzywne oraz naturalne napoje mleczne. Wyklucz z diety dziecka słodkie napoje, takie jak napoje gazowane, napoje owocowe, wody smakowe i napoje dla sportowców, które dostarczają dużo kalorii i praktycznie żadnych innych składników odżywczych. Z biegiem czasu picie słodkich napojów może prowadzić do zwiększenia masy ciała i zwiększenia ryzyka cukrzycy typu 2, chorób serca i innych problemów.

Ale co, jeśli twoje dziecko jest wybredne lub jest niejadkiem? 

Pierwszym krokiem do sukcesu jest umożliwienie dzieciom podejmowania decyzji dotyczących tego co zabiorą ze sobą do zjedzenia. Zaproponuj dwie lub trzy zdrowe opcje każdego dnia. Drugim krokiem jest włączenie ich w przygotowanie posiłku. Niech dobiorą przyprawy, niech wycinają kształty z chleba lub zwijają tortille. Wysiłek Twojego dziecka da mu poczucie dumy, samodzielności, a przy okazji będzie uczył się, że przygotowanie zdrowego posiłku jest proste i przyjemne. Poza tym wspólne tworzenie posiłków wzmacnia więzi i jest świetną zabawą!

Bardzo pomocne jest również łączenie nowych produktów z tymi dobrze już znanymi i lubianymi. Zalecam, aby po raz pierwszy nie spożywać nowych składników w szkole, poza domem, ponieważ nie chcemy, aby dzieci były głodne w czasie lekcji. Wypróbuj nowe potrawy podczas kolacji lub weekendu i zapewnij dziecku nagrodę za samo spróbowanie, np. w postaci naklejek.

Co do złych wyborów żywieniowych – nie polecam na śniadanie słodkich płatków. Nie nasycą dziecka na długo, a jedynie podniosą mocno poziom cukru we krwi, powodując szybki wzrost i równie szybki spadek energii i koncentracji uwagi.

Przeczytaj też o najgorszych (klik) i najlepszych (klik) produktach dla naszego mózgu – o czym pisałam jakiś czas temu na blogu! 

 

W prawidłowym rozwoju dzieci i pracy mózgu bierze udział wiele składników odżywczych zawartych w diecie. Odpowiednie odżywianie może więc mieć wpływ na wyniki w nauce. Pamiętaj o tym, gdy widzisz radość swojego dziecka z osiąganych sukcesów. Prawidłowa dieta ma w tym swój udział!

 

Chcesz być na bieżąco, nie przegapić kolejnych wartościowych artykułów

oraz pysznych przepisów? Chcesz wiedzieć, co się u mnie dzieje?

Obserwuj mój Instagram, dołącz do mnie na Facebooku!

Zapraszam! 

************

 

 

Źródło:

lunchboxdad.com
http://trends4us.com/cookies-and-food/exciting-fun-sandwich-ideas-for-kids-lunch.php
https://ncez.pl/dzieci-i-mlodziez/dzieci-przedszkolne-i-szkolne/odpowiednie-odzywianie-a-wyniki-w-nauce
https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/normy-zywienia-2017

 

2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *