➡️ Ferrytyna: to magazyn żelaza w organizmie, a jej stężenie odzwierciedla jego zapasy. To ważne, by zbadać stężenie ferrytyny przed ciążą, bo zapasy żelaza mogą gwałtownie spaść w czasie ciąży, szczególnie w II i III trymestrze, ponieważ Twoje ciało wytwarza więcej krwi, aby wspierać rosnące dziecko.
Przygotowanie zapasów żelaza PRZED zajściem w ciążę zmniejszy potrzebę suplementacji żelaza (w skrajnych przypadkach transfuzji) podczas ciąży.
➡️ Panel tarczycowy: tarczyca jest bardzo potrzebna w czasie ciąży, ponieważ jej hormony odgrywają dużą rolę w rozwoju dziecka (w pierwszych kilkunastu tygodniach tarczyca płodu nie wytwarza jeszcze własnych hormonów, są one jednak niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu, dlatego dziecko czerpie je wtedy od matki. Jeżeli matka nie produkuje ich w odpowiedniej ilości, dziecko również nie otrzymuje wymaganej dawki, co może doprowadzić do zaburzeń rozwojowych). Sprawdzenie tarczycy przed zajściem w ciążę da pewność, że tarczyca jest sprawna i gotowa do działania 🙌!
❗️Uwaga: Jeśli masz już chorobę tarczycy i przyjmujesz np. tyroksynę, to badanie musi być regularnie robione przed ciążą i w trakcie, aby dostosować dawkę leków do aktualnego stanu.
➡️ Witamina D: niedobór jest bardzo powszechny. Uzyskanie poziomów w odpowiednim zakresie może poprawić płodność i wspierać rozwój zdrowej ciąży.
➡️ Witamina B12: sprawdź jej poziom, zwłaszcza jeśli jesteś roślinożercą lub po prostu jesz mniej produktów pochodzenia zwierzęcego. Niedobór witaminy B12 może drastycznie wpłynąć na Twój poziom energii, pracę mózgu i układ nerwowy zarówno u Ciebie, jak i dziecka.
Te badania powinnaś wykonać jeśli planujesz ciążę 🤰🏻
Istnieje jednak szereg innych ważnych badań krwi, które należy wykonać PRZED.
Warto porozmawiać o tym z lekarzem i dietetykiem (cześć, to ja 🙋🏻♀️)!